Składniki:
- kapusta (pekińska, biała, czerwona)
- warzywa i owoce nadające się do jedzenia na surowo
- majonez lub olej
- sól, pieprz i inne przyprawy (ziółka)
Zielsko
Najmniej twórczy jest początek. Trzeba pokroić w cienkie paski kapustę. Poszatkowaną kapustę wrzucamy partiami do miski, lekko solimy i ugniatamy pałką. Dorzucamy kolejną porcję, solimy i ugniatamy. I tak aż zużyjemy tyle kapusty, ile planowaliśmy. Kapusta musi puścić soczek, więc odkładamy ją spokojnie na bok. Niech się puszcza, a my w tzw. międyczasie zajmiemy się uatrakcyjnianiem surówki.
Atrakcyjność wizualna - im bardziej kolorowo, tym ładniej. Do kapusty białej lub pekińskiej warto dodać coś, co ma żywe kolory. A więc: marchewka, rzodkiewka, pomidor, papryka (czerwona lub zielona). Do kapusty czerwonej można dodać por, białą rzodkiew (rzepę), paprykę (białą, żółtą lub zieloną) itd... Kroimy odpowiednio do specyfiki warzywa. Marchewki, rzodkiewki i inne tego typu można zetrzeć na grubej tarce. Paprykę, pomidory do pokrojenia (ale kawałki w takich rozmiarach by się zmieściły w buzi bez zbędnej gimnastyki).
Atrakcyjność smakowa (i aromatyczna) - tłumaczyć nie trzeba. Warto pomyśleć o składnikach, które spowodują, że surówka nie będzie "sucha". A więc:
*jabłko - najlepiej kwoskowe i soczyste w smaku,
*cebula - mała ilość podkreśli smak, ale trzeba uważać, by nie porzedawkować; najlepiej zetrzeć cebulę na tarce o grubych oczkach, po czym solidnie posolić i popieprzyć ją przed dodaniem
*sok z cytryny
W imię atrakcyjności aromatyczno-smakowej można dodawać różne owoce (banany, truskawki, ananasy, gruszki, śliwki...) i inne dodatki (rodzynki, migdały, suszone owoce, orzechy - koniecznie sparzone i odpowiednio rozdrobnione).
Małe różyczki surowego kalafiora, młody groszek zielony, szczypior, natka pietruszki, koper...
Warto pamiętać, żeby w wyniku dodawania kapusta nie stała się dodatkiem oraz, żeby nie dodać zbyt dużo różnych dodatków.
Teraz możńa wszystko z kapustą wymieszać.
Przyprawy
Przyprawianie - etap ostatni. Przyprawia się standardowo solą i pieprzem. W przypadku, gdy surówka jest zbyt mało soczysta dobrze jest posłodzić surówkę cukrem (żadnym obrzydliwym słodzikiem). Jeśli surówka jest mdła w smaku, warto dodać sok z cutryny. Wszystko, oczywiście, z umiarem. Mieszamy ponownie i kontrolujemy smak.
Sosik
Po tym, jak zostało już wszystko, co trzeba, dodane, a surówka już smakuje trzeba zrobić do tego wszystkiego jakiś sos.
Najprostsze to dodać kilka łyżek oleju wymieszać i schłodzić.
Inne propozycje, to zamiast oleju dodać majonezu (nie za dużo, żeby nie zdominował smaku), sosu winegret. Oprócz tego można poeksperymentować z chrzanem tartym, musztardą, sosem tabasco... Cokolwiek fantazja przyniesie.
Zbrudzone naczynia i nie tylko:
- miska
- nóż
- deska
- tarka
- łyżka
- pałka do ugniatania(?)